Mały Modelarz czyli rzecz o papierowym samolociku

20 grudnia 2023, omnibus

 

W PRL-u ustawiały się po niego kolejki. Czasem znajoma kioskarka sprzedawała go spod lady.

Mały Modelarz obiekt westchnień dużych i małych chłopców.

Założenie było dziecinnie proste. Przy pomocy tektury, kilku prostych narzędzi  i kleju zbudować replikę historycznego samolotu, okrętu czy znanej budowli. Realizację ułatwiał opis budowy i rysunki techniczne zawarte wewnątrz każdego numeru Małego Modelarza.

W odpowiedni nastrój wprowadzała budowniczego okładka czasopisma często będąca dziełem znanego rysownik (np. Adama Werki).

Czasopismo z charakterystycznym logo „Miesięcznik Ligi Obrony Kraju dla młodzieży” ukazuje się, w pewnym sensie, nieprzerwanie od 1957 roku. „W pewnym” sensie, gdyż w ostatnich latach zdarzają się spore opóźnienia. Na przykład ostatni numer Małego Modelarza z pancernikiem Hiei sygnowany datą 2022 ukazał się w roku 2024 a w latach 2017-2021 nie ukazał się żaden.

Po 1989 roku wydawnictwo Ligi Obrony Kraju straciło monopol na kartonowy arsenał. Na rynku pojawiło się sporo periodyków o podobnym charakterze: GPM, Wydawnictwo Haliński, Modelik itp.

Obok nowych modeli pojawiło się sporo dodatków, takich jak laserowe wręgi kadłuba czy detale wykonane z żywicy, które jak mówią modelarze „waloryzują” model.

Mimo upływu lat stare numery czasopisma ciągle wzbudzają szybsze bicie serca zwłaszcza wśród starszej młodzieży.

 

Antykwariat Omnibus Julita Muzolf jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

Antykwariat "Omnibus"

ul. Dekerta 2

41-200 Sosnowiec

tel. 606 831 397

mail: kontakt@antykwariatomnibus.pl